niedziela, 20 maja 2012

chleb żytni na zakwasie.

W końcu udało mi się znaleźć trochę czasu na napisanie przepisu na chleb na zakwasie. Muszę powiedzieć, że jak na pierwszy w życiu chleb tego typu wyszedł bardzo dobry! Z całych przygotowań do pieczenia najbardziej dłuży się czekanie na to aż zrobi się zakwas. Ale w końcu nadszedł upragniony 5 dzień i zakwas był gotowy. (przepis na zakwas)


Teraz to już nic trudnego! Wystarczy wymieszać 500 g zakwasu (pamiętając o tym, aby zostawić sobie ok 100 g zakwasu, aby następne przygotowywać szybciej) 500 g mąki żytniej, 250 ml ciepłej wody i łyżkę soli. Po dokładnym połączeniu składników zostawiamy ciasto na chwilę, aby odpoczęło, a następnie przekładamy je do formy. Ja postanowiłam, że chcę aby chleb miał naturalny kształt, więc użyłam dużych foremek, ale równie dobrze można upiec go w popularnej 'keksówce', pamiętając jednak, aby nie była ona metalowa! (zakwas może wejść w reakcję chemiczną z metalem). 





Tak przygotowane ciasto odstawiamy do wyrośnięcia. Są dwie metody, jedna mówi o tym, że należy zostawić je na 8 godzin, aby mogło swobodnie wyrastać. Ja natomiast wolę metodę przyspieszoną, czyli nagrzanie piekarnika do 80°C i grzanie w nim ciasta przez około 40 minut (można dłużej jeśli ciasto w tym czasie nie podwoi swojej objętości). Jedyną rzeczą o jakiej należy pamiętać jest wyłączenie termoobiegu, ponieważ może on spowodować zeschnięcie chleba. 

Gdy ciasto podwoi już swoją objętość, zwilżamy je delikatnie wodą i pieczemy w temperaturze 170°C przez godzinę. I gotowe! 


Jeśli lubicie możecie dodać do chleba różnego rodzaju nasion czy otrębów. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj kminek, który pomaga w trawieniu ciężkiego chleba żytniego. Trzeba jednak uważać aby nie przesadzić z jego ilością, aby nie zdominował smaku pieczywa. 



8 komentarzy:

  1. uwielbiam domowy chleb :) chociaż zakwasowego jeszcze nie robiłam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chlebek domowy wyszedł cudnie :-).
    Zostawiłam sobie 100g zakwasu, jak teraz mam wykonać kolejny chleb?
    dołożyć do zakwasu mąkę 100g + woda 100g i tak przez kolejne kilka dni aż uzyskam 500g zakwasu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie tak, jeśli po pierwszym dosypaniu mąki zauważysz, że zakwas dość szybko rośnie (jest to możliwe przez to, że wcześniej zdążyło się namnożyć w nim już sporo bakterii) możesz na następny dzień dodać podwójną ilość mąki i wody, wtedy będzie gotowy szybciej :)

      Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedz :-), czy bułki w ten sam sposób mogę wykonać, jak chleb? Jeśli nie, to czy masz jakiś fajny, sprawdzony przepis? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nigdy nie próbowałam robić w ten sposób bułek, ale myślę, że jeśli skrócisz czas pieczenia to powinny być dobre :) daj znać czy się udały :)

      Usuń
  4. piekłem z różnych przepisów lecz takiego chleba jak moja babcia piekła ,jeszcze nie i nie jadłem.Z tego przepisu postanowiłem upiec dziś....zobaczymy efekty .

    OdpowiedzUsuń
  5. no i upieczony,udało się .Lecz do tego przepisu ja dodałem mały dodatek,Pozdrawiam wszystkie Panie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. super, gratuluję! zdradzisz jaki dodatek? ja czasami dodaję mielone orzechy :) pozdrawiam

      Usuń